dcsimg
Psycholog radzi
Lekarze podejrzewają hiperinsulinizm - co robić?
"Cierpię na hipoglikemię na przemian z hiperglikemią - moje wartości cukrów od 20 mg % do 470 mg % w ciągu doby . Lekarze podejrzewają u mnie hiperinsulinizm . Jestem niestabilna emocjonalnie . Co mam robić, jak mogę sobie pomóc?" (Katarzyna, 24 lata)
Obawiam się restrykcyjnej diety
"Niedawno stwierdzono u mnie cukrzycę. Lekarz zalecił restrykcyjną dietę - pięć posiłków dziennie, dużo warzyw, kasze... Do tej pory żywiłam się zupełnie inaczej. Mam obawy, że nie będę potrafiła się przestawić." (Anna, 52 lata)
Mój mąż twierdzi, że sam się wyleczy - co robić?
"U męża stwierdzono kilka miesięcy temu cukrzycę. Mimo to nie chce chodzić do lekarza, brać leków, stosować diety... Pije piwo, je śledzie i pierogi. Nie wiem, jak mam do niego trafić? On mówi, że na słuchaniu "konowałów" nikt jeszcze dobrze nie wyszedł, i że on sam się wyleczy..." (Dagmara, 29 lat)
Całkiem nie mam ochoty na seks - można coś z tym zrobić?
"Od trzech lat choruję na cukrzycę typu 2. Zauważyłam, że od pewnego czasu nie mam całkiem ochoty na seks. Podobno jest to związane właśnie z cukrzycą. Można coś z tym zrobić?" (Katarzyna, 37 lat)
Straszę mojego ojca ale to nie działa
"Mój ojciec od roku ma cukrzycę. Mieszka sam. Martwi mnie, że bardzo niefrasobliwie podchodzi do zaleceń lekarza: często zapomina o lekach, o terminach wizyt kontrolnych. Co mam robić? Straszę go, że dostanie stopy cukrzycowej i amputują mu nogę, ale to chyba nie działa." (Adam, 40 lat)
Jestem w ciąży i mam cukrzycę - tak bardzo się boję
"Jestem w ciąży. Niedawno stwierdzono u mnie cukrzycę. Przeczytałam w Internecie, że to może spowodować liczne wady płodu... Tak bardzo się boję o moje dziecko, że je skrzywdziłam, zniszczyłam mu życie!" (Ilona, 31 lat)
Wszyscy myślą, że sama jestem sobie winna bo jestem obżartuchem i grubas
"Koleżanka z pracy, na wiadomość o mojej cukrzycy, powiedziała: "Przy twojej tuszy i twoim apetycie, to się musiało tak skończyć". Było mi wstyd. Teraz wszyscy wiedzą, że jestem sama sobie winna, bo jestem obżartuch i grubas." (Maria, 37 lat).
Czy szefowie mogą nie chcieć mnie zatrudniać z powodu cukrzycy?
"Pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej zapytał podejrzliwie, czy na nic nie choruję. Nie wiedziałem, co powiedzieć. Czy - jeśli będę się przyznawał do cukrzycy - szefowie mogą nie chcieć mnie zatrudniać?" (Marek, 29 lat)
Nie czuję się już mężczyzną!
"Na cukrzycę choruję od roku. Prawie od samego początku zauważyłem, że mam problemy z potencją, pewnie właśnie z tego powodu. Wieczorami szukam wykrętów, żeby nie znaleźć się z żoną sam na sam. Nie czuję się już mężczyzną!" (Krzysztof, 48 lat)
Jak pomóc żonie - nikt już nie chce słuchać o jej zmaganiach z cukrzycą?
"Żona całe życie zorganizowała wokół swojej cukrzycy. Nie jada z nami wspólnie posiłków, nie można zabrać jej do kina czy na spacer, bo musi być o odpowiedniej porze w domu, żeby brać leki, wszystkim naokoło opowiada o swoich zmaganiach z cukrzycą, choć nikt nie chce tego słuchać. Czy to hipochondria? Jak mam pomóc?" (Piotr, 45 lat)
Odrzucić miłość, żeby dzieci były wolne genetycznie od cukrzycy?
"Mam cukrzycę typu 2, jak cała moja rodzina. Lekarz powiedział, że nie powinnam wiązać się z cukrzykiem. A tak się składa, że mój narzeczony też ma cukrzycę... Co robić? Odrzucić miłość, żeby dzieci były wolne genetycznie od cukrzycy?" (Ewelina, 31 lat)


Karolina Świętek-Orska, psycholog, prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci oraz warsztaty psychoedukacyjne
dla rodziców.

Jeśli chcesz zadać pytanie, napisz do naszego psychologa. Odpowiedzi na nie opublikujemy wkrótce.
Zobacz również:
Diety
Życie z cukrzycą
Prawdziwe historie z życia wzięte
      © copyright 2012 by Ascensia Diabetes Care Poland sp. Z o.o.    •     Warunki ogólne    •     Polityka prywatności    •     Podpis wydawcy    •     Ostatnia aktualizacja: 4.01.2016