dcsimg
Zacząć wszystko na nowo
"Cukrzycę mam od trzech lat, przez dwa pierwsze stosowałam diety, które zalecono mi w szpitalu. Teraz jednak wcale się tych zaleceń nie trzymam, nie mam żadnej motywacji, by stosować dietę, przestrzegać jej... W jaki sposób mogę się odzwyczaić od innych posiłków? Tak, aby na nowo wszystko zacząć?" (Monika, 16 lat)
Wstydzę się swojej choroby
"Mam już dość swojej choroby, wstydzę się jej i denerwuje mnie, że muszę brać zastrzyki. Mam chłopaka i wie o tym, chodzimy czasem na spotkania z przyjaciółmi i nie zawsze mi wolno coś zjeść. Co mam zrobić, czy zmienić, żeby tak nie było?" (Anna, 17 lat)
Dlaczego mnie to spotkało?
"Dowiedziałam się, że mam cukrzycę. Jestem załamana. Dlaczego właśnie mnie to spotkało?"
(Inka, 14 lat)
Wstydzę się, że jestem inny
"Wiem, że jestem inny niż moi rówieśnicy, bo mam cukrzycę. Wstydzę się tego. Widzę, że koledzy mnie unikają. Na przerwach sami gdzieś wychodzą - do sklepiku albo pograć w piłę. A ja siedzę w klasie" (Bartek, 12 lat)
Mam dość rozczulania się nade mną.
"Mama zabrania mi się denerwować, mówi, że stres mi szkodzi. Lata koło mnie, interesuje ją tylko dieta, poziom cukru, takie tam... Na brata i siostrę warczy, a nade mną się kokosi. Czuję się jak pod kloszem. Mam jej dosyć. Chciałbym uciec z domu" (Adam, 15 lat)
Czuję się odrzucona
"Koledzy z klasy zapraszają mnie na imprezy, ale wstyd mi na nie chodzić. Nie mogę wypić piwa, ciągle muszę pamiętać o sprawdzaniu poziomu cukru, o diecie. Ostatnio zaproszeń jest coraz mniej. Czuję się odrzucona" (Klaudia, 18 lat)
Nienawidzę mojej cukrzycy
"Czasem czuję, że tak bardzo nienawidzę tej mojej cukrzycy, że mam ochotę zrobić sobie coś złego. Z wściekłości aż robi mi się ciemno przed oczami" (Jasiek, 13 lat)
Ciągła kontrola - nie potrafię się z tym pogodzić
"Mam cukrzycę od 7. roku życia. Kiedy byłam mała, te diety, zastrzyki, wizyty u lekarza nie irytowały mnie tak bardzo. Chyba miałam nadzieję, że to przejściowe. Dziś wiem, że tak będzie wyglądać całe moje życie. Pod ciągłą kontrolą. Nie potrafię się z tym pogodzić" (Elwira, 15 lat)
Jak mu powiedzieć o cukrzycy?
"Od jakiegoś czasu spotykam się z chłopakiem. On nie wie o mojej cukrzycy. Jak mam mu o tym powiedzieć?" (Kamila, 14 lat)
Idę do nowej szkoły
"Idę do nowej szkoły. Jak powiedzieć kolegom z klasy, że jestem cukrzykiem?" (Igor, 15 lat)
Koledzy schowali mi glukomter!
"Koledzy z klasy schowali mi glukometr. Śmiali się, gdy błagałam ich, żeby mi go oddali i płakałam. Jak mam radzić sobie z takimi sytuacjami?" (Ewa, 12 lat)
Nikt nie chciał mi pomóc - co robić?
"Zdarzył mi się atak hipoglikemii podczas spaceru w parku. Ludzie myśleli, że jestem pijany. Nikt nie chciał mi pomóc. O mały włos, a dostałbym wstrząsu hipoglikemicznego. Co robić w takich sytuacjach?" (Artur, 18 lat)


Na wasze pytania odpowiada
Jagna Kaczanowska, psycholożka
i dziennikarka, kierowniczka działu psychologicznego w miesięczniku "Olivia".

Jeśli chcesz zadać pytanie, napisz do naszego psychologa. Odpowiedzi na nie opublikujemy wkrótce.
      © copyright 2012 by Ascensia Diabetes Care Poland sp. Z o.o.    •     Warunki ogólne    •     Polityka prywatności    •     Podpis wydawcy    •     Ostatnia aktualizacja: 4.01.2016